2019. szeptember 10-én az izraeli kormányfő, Benjamin Netanjahu kijelentette, hogy szeptember 17-i győzelme esetén Palesztina további részeit annektálja: izraeli fennhatóság alá vonja a Jordán-völgyet és a Holt-tenger északi részét, majd Ciszjordánia izraeli telepesek által lakott részeit is. Ezek a területek a nemzetközi jog szerint megszállt területnek minősülnek, nem képezik Izrael részét. Netanjahu kijelentése egyértelműen rombolja a kétállami megoldás létrejöttének lehetőségét, s mint ilyet, többek között az ENSZ főtitkára, António Guterres is elítélte.
Az alábbiakban összegezzük Dr. Nasser Al Qudwa, a Yasser Arafat Foundation elnöke, korábbi palesztin Külügyminiszter, írását az Izrael által elkövetett bűncselekményekről, amelyeket folyamatosan végrehajtott és ma is végrehajt a palesztin néppel szemben, azzal a céllal, hogy kisajátítsa a földjét és megakadályozza nemzeti céljainak elérését.
Ezek az izraeli cselekedetek súlyosan megsértik a nemzetközi jog alapelveit, az ENSZ Alapokmányának rendelkezéseit, a nemzetközi humanitárius jogot és az emberi jogok elvét (háborús bűntettek és az emberiesség elleni bűncselekmények), megsértik a vonatkozó Biztonsági Tanács határozatokat, vagy a Nemzetközi Bíróság jogi véleményt, illetve megsértik a palesztinokkal kötött egyezményeket és aláássák a békés megegyezés elérésének lehetőségét a két fél között.
Izrael bűncselekményei címszavakban:
- A népek önrendelkezési jogának a megsértése és a palesztin nép erőszakkal történő megakadályozása ezen jogának gyakorlásában és nemzeti függetlenségének elérésében.
- Erőszakos terjeszkedés:
- Az ENSZ Közgyűlés 181 (II)-es számú „Gazdasági unión alapuló felosztási terv” című határozata alapján a létrehozandó arab állam számára megítélt terület felének elfoglalása az 1948-as háborúban (annak ellenére, hogy Izrael elfogadta a határozatot és elkötelezte magát mellette).
- Törekvések Kelet-Jeruzsálem elcsatolására, judaizálására, státuszának megváltoztatására, a városban lévő szent helyek státuszának megváltoztatására, valamint az ott működő palesztin intézmények bezárására.
- Törekvés a szíriai Golán-fennsík elfoglalása.
- Terjeszkedési próbálkozások Dél-Libanonban és az egyiptomi Sínai-félszigeten.
- Terjeszkedési törekvés Jordánia irányába.
- A menekültek földjeikhez és javaikhoz való visszatérésének megakadályozása, földjeik elkobzása (az ENSZ Békéltető Bizottságának erőfeszítései ellenére):
- 750 ezer menekült visszatérésének visszautasítása 1948-ban, annak ellenére, hogy Izrael ígéretet tett az 194 (II)-es ENSZ-határozat, illetve az azt követő határozatok végrehajtására.
- 5,5 millió hold föld elkobzása a menekültektől, ellentételezés nélkül.
- 360 ezer lakóhelyét elhagyni kényszerült személy otthonába való hazatérésének megakadályozása 1967-ben az ENSZ Biztonsági Tanács 273-as számú határozata ellenére.
- Az izraeli állampolgársággal rendelkező arabok módszeres megkülönböztetése, melynek legszembetűnőbb példája a nemzeti törvény elfogadása, amely – egyebek mellett – kizárólag a zsidóknak biztosít önrendelkezési jogot.
- A megszállt palesztin területek (1967-es határokon belül) gyarmatos betelepítése, beleértve Jeruzsálemet is:
- A palesztin földek elkobzása és azokon telepek építése.
- A megszállók lakosságának áthelyezése a megszállt területekre.
- Külön jogrendszer és életvitel kialakítása a telepesek számára, például utak létesítésével.
- A palesztin természeti erőforrások – főként a víz – kisajátítása a telepesek vagy a katonák számára.
- A telepesek felfegyverzése és a palesztinok bármilyen formájú bántalmazásának megengedése (pl. a Dawabsi család házának a felgyújtása).
- Fal építése a megszállt palesztin területen belül, beleértve Kelet-Jeruzsálemet:
- Az elfoglalt Ciszjordánia nagy területének tényleges elkobzása, Jeruzsálemmel egyetemben.
- Illegális telepek megvédelmezése.
- A palesztin városok és közösségek elkerítése és elzárása (Bethlehem, Kalkilia stb.).
- Az állampolgárok megfosztása földjüktől és megélhetésüktől a fal nyugati részén.
- Szándékos emberölés különböző formái:
- Civilek és aktivisták szándékos meggyilkolása katonai összecsapások során vagy azokat követően.
- Civilek szándékos meggyilkolása konfrontációk közben és azokat követően.
- Törvénytelen kivégzések összecsapások és valódi komoly indoklás nélkül.
- Palesztin tisztviselők meggyilkolása külföldi fővárosokban.
- Mészárlások elkövetése Izrael megalapításától kezdődően (Kafr Kaszim, Khan Yunis stb.).
- Mészárlások támogatása és engedélyezése (Szabra és Satila).
- Nem palesztin civilek lemészárlása – (pl. a Bahr Al-Baqar általános iskola megtámadása Egyiptomban; egy líbiai utasszállító repülőgép lelövése a Sínai-félsziget felett; aknatámadás a qanai ENSZ állomás ellen).
- A megszállt palesztin területeken – ide értve Kelet-Jeruzsálemet – élő palesztinok módszeres és állandó elnyomása, megsértve nemzeti érdekeiket:
- Korlátozott háborúk indítása a megszállt palesztin területek bizonyos részei ellen (Gázai övezet, Dzsenin), kiterjedt rombolást, illetve számos halottat és sebesültet eredményezve.
- Mértéktelen, aránytalan és véletlenszerű erőhasználat.
- Területek hosszú ideig tartó szárazföldi, légi és tengeri blokádja, az egyének és az áruk (köztük háztartási cikkek) szabad mozgásának megakadályozása.
- Területek, városok és falvak lezárása meghatározott időszakokra, alkalmanként katonai behatolásokkal.
- Gumilövedékek, vízágyúk és gázok használata a polgári lakosság ellen.
- A polgári lakosság verése és csontjaik törése.
- Idézések, kihallgatások, önkényes fogva tartás, testi és lelki kínzás, beleértve a gyermekeket is.
- Palesztin polgárok hosszú ideig tartó adminisztratív letartóztatása és őrizetben tartása embertelen körülmények között, gyerekeket is beleértve. (Az izraeli börtönök a megszállt területeken kívül helyezkednek el.)
- A holttestek lefoglalása vagy ismeretlen helyen való eltemetése (vö. „a számok temetője”).
- Az egyének és áruk szabad mozgásának megtiltása vagy korlátozása az ellenőrzőpontokon keresztül, sőt, kapuk felszerelése és lezárása a falvak bejáratánál, utak vagy a forgalom eltorlaszolása.
- Házak lerombolása kollektív büntetésként különböző okokra hivatkozva.
- Házakba és központokba való behatolás és az ott lévő értékek tönkretétele, illetve házak kirablása.
- A fák kiszakítása gyökerestül, mezőgazdasági területek szabotálása, kutak bezárása.
- Szent helyek megtámadása és egy részük elfoglalása (pl. pátriárkák sírja), és azok imádkozásra és vallási rítusok gyakorlásra való használatának korlátozása.
- Palesztin régiségek elrablása és Izraelbe való elszállítása.
- A palesztin környezet szennyezése, ideértve a veszélyes hulladékok lerakását.
- Az emberek elhurcolása az országból, az utazás és a belépés megtiltása.
- Személyi igazolványok bevonása, jeruzsálemi lakosok tartózkodási engedélyének érvénytelenítése.
- Magas adók kivetése a jeruzsálemi palesztin lakosokra, és olyan önkényes rendelkezések alá vonása, amelyek akadályozzák a normális életet.
- A megválasztott palesztin elnök ostrom alá helyezése hosszú időre, főhadiszállásának megrohamozása, lebombázása, illetve halálának okozása.
- A palesztin gazdasági fejlődés megakadályozása:
- Számos cikk importjának megtiltása a kettős felhasználás ürügyén.
- Izraelbe vagy Izraelen keresztül harmadik országba való export megakadályozása vagy betiltása.
- Az emberek és áruk szabad mozgásának megakadályozása a megszállt területeken.
- Izraeli áruk rákényszerítése a palesztinokra (pl. kőolaj).
- Önkényes rendelkezés számlák felett (egyoldalú levonások és engedményezések).
- A palesztin mezőgazdasági és ipari termelés megakadályozása.
- A turizmus megakadályozása a megszállt palesztin területeken.
- Atom- és vegyi fegyverek előállítása és birtoklása, megsértve az atomsorompó-egyezmény és a vegyifegyver tilalmi egyezmény elvét.
A felsoroltakon kívül Izrael más külföldi országok ellen is elkövet bűncselekményeket, beleértve barátait és szövetségeseit. Talán a legszembetűnőbb példa erre az amerikai titkosszolgálat hajójának (USS Liberty) az elsüllyesztése a Földközi-tengeren – nem beszélve a különböző országokban végzett illegális, alkalmanként bűncselekményekkel társuló tevékenységről, ezen országok hozzájárulása nélkül.