A Palesztin Néppel Való Szolidaritás Világnapja egy olyan nap, amely nem azt jelenti, hogy egy eseményt ünneplünk, hanem egy olyan, amelyen emlékeznünk kell arra a napra, amikor az ENSZ Közgyűlése a történelmi Palesztinát két államra osztotta az 1947. évi 181. határozatnak megfelelően. Ettől fogva ez a dátum egy új fejezet kezdetét jelenti mind a palesztin nép szenvedésében, mind a diaszpórájában és a harcában.
A palesztin néppel való szolidaritás jelentőségéről szólva: ez a mondat vagy egyenlet két elemből áll, a szolidaritásból és a palesztin népből. Ami a szolidaritás szavát vagy elemét illeti ebben az egyenletben: elmondható, hogy ezen a napon sok nép gyűlik össze a világ minden tájáról, hogy támogatást és szolidaritást tanúsítson a palesztin nép felé. Egyfelől néhányan a palesztinok emberi jogait támogatják, és ellenzik az izraeli jogsértéseket és az illegális gyakorlatokat, míg a többség a palesztin ügy minden aspektusát támogatja. Ez a támogatás az igazságosságba és a tisztességbe vetett szilárd hitükből fakad. Azok, akik az igazságot részesítik előnyben az igazságtalansággal szemben, valójában nem ünneplik ezt a napot, hanem inkább kifejezik elhatározásukat, hogy továbbra is megvédik, ami még az igazságosság szóból megmaradt. Ezen a napon megújítják ígéretüket, hogy kiállnak mellette, hogy megerősítik őszinte megértésüket az ügy igazságossága iránt, és hogy pártatlanok maradnak minden közelgő megoldással szemben.
Ennek az egyenletnek a második eleme a palesztin nép. Közel 70 év telt el azóta, hogy a palesztinok megszállás alatt élnek. Ezrek és ezrek vesztették életüket vagy szenvedtek el maradandó sebesülések, és sokan veszítették el szabadságukat amikor jogtalanul börtönbe zárták őket. Sokan vesztették el legalább egy, szerettüket, vagy siratták el otthonuk vagy földjük romjait.
Idén a palesztinok és támogatóik különleges és egyedi körülmények között emlékeznek meg erről a napról, mivel a bolygó minden szegletét érintette a COVID-19 nevű új járvány. A társadalmak megszenvedték, az emberek bajba kerültek, a gazdaság és a vállalkozások is károkat szenvedtek, és az egész emberiség olyan helyzetbe került, amely egységet és együttműködést igényel.
A COVID-19 ellenére a palesztin helyzet másnak tűnik: mintha a megszállás elnyomása nem lenne elegendő, Izrael továbbra is indokolatlan és jogtalan blokádot vezetett be a Gázai övezetre, tekintet nélkül az óriási egyészségügyi szükségletre a baljós járvány elleni küzdelemben. Ciszjordániában sem más a helyzet: Izrael többször akadályozta a koronavírus-tesztek érkezését, és folytatta a biztonsági ellenőrző pontok kiterjesztését Ciszjordánia egész területén, ami rendkívüli mértékben megnehezíti az átlagos palesztin emberek életét. Jeruzsálemben a nem mindennapi globális körülmények ellenére Izrael nem hagyott ki egyetlen lehetőséget sem a jeruzsálemi palesztinok további szorongatására, a szent város demográfiai jellegének megváltoztatása céljából. Ami a palesztin foglyokat illeti, amikor több százan pozitív tüneteket mutattak közülük, nem kapták meg a szükséges orvosi kezelést, sőt, el se lettek különítve társaiktól a betegség terjedésének elkerülése érdekében. Mindezek mellett a megszállás folytatta a terjeszkedést és az új települések építését, újabb és újabb házak lebontását, a békés tüntetések kegyetlen leverését, valamint a védtelen palesztin civilek, földjeik, fáik és imahelyeik ellen a fegyveres telepesek által elkövetett bűncselekmények védelmét és fedezését. Ezért elmondható, hogy mára minden körülmény rosszabbá vált a palesztinok számára, éljenek bár menekültként Palesztinán kívüli menekülttáborokban, vagy a megszállt Palesztina térségben.
A palesztinok azonban nem mutatták a megadás jeleit, bátran elutasították a behódolás vagy az alárendeltség minden formáját, és példát mutattak a méltóságért, a szabadságért, a felszabadulásért vívott harcban.
Ezen okokból kifolyólag a világ minden béke- és igazságszerető nemzete és népe szolidaritását fejezi ki a palesztin néppel és küzdelmével, és ezt a napot szolidaritásuk jelképének választotta.
A lehetséges megoldások megszakítására irányuló minden intézkedés ellenére a konfliktus békés rendezésének reménye még mindig él: a megszállás megszüntetésével egy szuverén Palesztin állam létesítése, örök fővárosával, Jeruzsálemmel.
A Palesztin Állam magyarországi nagykövetsége üdvözletét és köszönetét fejezi ki minden barátnak, intézménynek és szervezetnek Magyarországon és szerte a világon, akik az igazságosság és a szabadság értékeihez való hűségük és ragaszkodásuk jeleként támogatást és szolidaritást tanúsítottak a palesztin néppel szemben.
Közlemény letöltése pdf-ben: A Palesztin Állam magyarországi nagykövetségének közleménye a Palesztin Néppel Való Szolidaritás Világnapján